A modern építészet előszeretettel használja homlokzati elemként a nagy üvegfelületeket, és az évszázadok alatt a családi házak nyílászárói is egyre nagyobbak lettek. Több helyen láthatunk üvegfalú buszmegállókat sőt, sok esetben zajvédő falaknál is alkalmazzák. A madarak az üveget teljesen másként észlelik, mint mi, emberek. Az átlátszó, nem tükröződő üveg számukra szabad teret jelent, amelyen átrepülhetnek, és ugyanez a helyzet, ha a természetes környezet tükröződik az üvegfelületen, amelyet fás, bokros, szintén szabadon repülhető térként érzékelnek. Gyakran ragadozótól megriadó vagy más zavarás hatására a területen gyorsabban átrepülő, menekülő madarak ütköznek az üvegnek.
A természetre nyíló legtöbb üvegfelület tükörként is működik, hiszen az épületben sötétebb van a külső környezetnél, de vannak gyártás során előállított tükröződő üvegfelületek is. A madaraknak nincs énképük, ezért amikor önmagukat meglátják a tükröződő üvegfelületen, azt egy fajtársuknak vélik. Költési időben, amikor életbevágóan fontos, hogy a párválasztásban, táplálékkeresésben ne alakuljon ki konkurencia az adott madárfaj által birtokolt területen, minden fajtársat elűzendő ellenfélnek tekintenek. Ezért történik az, hogy a madarak nagy vehemenciával, akár komoly sérüléseket is szerezve az ütközésektől, kitartóan küzdenek a tükörképükkel. Ez a jelenség parkoló autók üvegeinél vagy visszapillantó tükreinél is megfigyelhető.
A nagy sebességgel üvegnek csapódó madár könnyen elpusztulhat, végzetes sérüléseket szenvedhet, az önmagával küzdő egyed, ha nem is pusztul el, legyengülhet, hiszen rengeteg energiát emészt fel a szervezete, ami költési időszakban, fiókanevelés idején mindenképpen hátrányt jelent. A probléma mértéke nem minden esetben nyilvánvaló. Sokszor az üvegnek ütköző egyed távolabb pusztul el, az üvegfelület alatti sérült vagy elhullott madarakat a ragadozók előbb megtalálják, mint hogy az emberek felfigyeljenek egy adott üvegfelület veszélyeire. Az üvegfelületekkel kapcsolatos probléma kiküszöbölésére több megoldás is van, kívánatos lenne azonban már az épület tervezésekor foglalkozni a megoldással.