Magyarországon az elektromos áram villamosenergia-elosztó hálózaton jut el a fogyasztókhoz. Az elosztóhálózat nagy-, közép- és kisfeszültségű vezetékszakaszokból áll, amelyek jellemzően szabadlégvezetékek. A légvezetékek fontos elemei az oszlopok, amelyeknek több típusát különböztetjük meg. A leggyakoribb típus az egyszerű tartóoszlop, de vannak például feszítő-, kapcsolóoszlopok és oszloptranszformátorok is. A szabadlégvezetékek kétféle módon okozhatják a madarak pusztulását. Az egyik esetben a nagyobb testű madarak (túzok, daru) nekirepülnek a vezetéknek, és az ütközés következtében sérülnek, elpusztulnak.
A másik esetben áramütés érheti őket. Sok madárfaj előszeretettel használja pihenőként, kiülőként a szabadlégvezetékek oszlopait. Minden olyan oszlop, amelyen egy madár egyidejűleg érinthet két szigeteletlen légvezetéket vagy egy légvezetéket és egy földelt oszlopelemet, halálos veszélyt jelent a számára. Az áramütés veszélye elsősorban a nagyobb testű madarakat érinti, amelyeknek elég nagy a szárnyfesztávjuk, hogy egyidejűleg hozzáérjenek szárnyukkal, fejükkel vagy lábukkal a veszélyes vezetékekhez és oszlopelemekhez. Leggyakoribb eset a középfeszültségű oszlopokon a földzárlat kialakulása, ahol a fém kereszttartón ülve még egy kisebb termetű madár is megérintheti a szárnyával az egyik vezetőt.
Vizes, nedves, esős időben az áramütés veszélye fokozott, a nedves toll vezetőképessége ugyanis százszorosa a száraz tollénak. Évente mintegy 30 ezer madár eshet áldozatul áramütésnek országszerte.
Az elektromosenergia-elosztás kisfeszültségű hálózata már közvetlenül a lakossági fogyasztókhoz, kisfogyasztókhoz juttatja el az áramot, így majdnem kizárólag lakott területeken épült ki ez a rendszer. Lakott területen a fehér gólyák vannak leginkább kitéve az áramütés veszélyének, hiszen napjainkban nagyrészt a kisfeszültségű hálózat oszlopain építik fészkeiket. Sajnos a fiatal gólyáknál nagyon gyakran előfordul, hogy légvezetéknek repülnek, illetve áramütést szenvednek.
A problémát a kereszttartó, valamint a veszélyes oszlopok vezetékeinek szigetelésével, illetve a szabadvezetékek földkábellel történő kiváltásával lehet megoldani.