Gólyakosár, gólyafészek-magasító

A szabadvezetékes rendszerek és különösen egyes oszloptípusok veszélyesek a gólyákra, különösen a fészekből kirepülő fiókákra. Sajnos már a kirepülés előtt is áramütés érheti a szárnyukat próbálgató gólyafiókákat, a nagy szárnyfesztávú madarak könnyen a vezetékekhez érnek, zárják az áramkört, ami gyakran azonnali elhullást, ritkábban rendkívül súlyos sérüléseket okoz. A fehér gólyák fészkeinek néhány száz méteres körzetében a kisfeszültségű elektromos hálózat oszlopainak fejszerkezeteit szigetelni kell. Mindenképpen gólyafészek-magasítóra kell áthelyezni a vezetékre épült fészket, ez a gólyák szempontjából és a hálózat üzemeltetője számára is előnyös. Ugyan a legtöbb gólyafészek már gólyafészek-magasítóra épült, de minden évben akadhatnak párok, amelyek új fészket kezdenek építeni, vezetékekre rakva a fészekanyagot.

Amennyiben a fészek különösen veszélyes, nehezen szigetelhető oszlopszerkezet mellett található, meg kell próbálni áttelepíteni távolabbi oszlopra. Sokszor a fiatal madarak első útja a szomszédos oszlop, és ha az éppen egy transzformátor-kapcsolóoszlop, akkor sajnos első repülésük az utolsó is egyben. A problémát a területileg illetékes áramszolgáltató és nemzeti park szakembereivel együttműködve kell megoldani. Az áramszolgáltató bevonása azért nélkülözhetetlen, mert ők fogják elvégezni a munkát, értesíteniük kell a lakosságot a munkavégzés alatti áramszünetről, továbbá az általuk üzemeltetett rendszert érinti a probléma és annak megoldása is.

Mivel a fehér gólya természetvédelmi oltalom alatt áll, ezért a fészkek magasítóra történő áthelyezésére az illetékes megyei kormányhivatal környezet- és természetvédelmi főosztálya adhat csak engedélyt. Minden meglévő gólyafészekre igaz ez, a kéményeken épültekre is. A folyamatot időben kell elindítani, felkészülve arra, hogy csak pár hónap múlva érkezik meg az engedély. Úgy kell ütemezni a munkát, hogy a fészekáthelyezés október és március között történjen meg. Amennyiben vészhelyzet alakul ki, például költési időszakban egy viharban leesik, megrongálódik a gólyafészek, akkor az áramszolgáltatóval együttműködve azonnal el lehet végezni a munkát.

Nem kell engedélyt kérni, ha üres fészektartót rakunk ki oszlopokra olyan területen, ahol a gólyák megtelepedésében bízunk. Villanyoszlopra (a területileg illetékes áramszolgáltatóval együttműködve) vagy szabadon álló oszlopra, kéményre bármikor kihelyezhetünk gólyafészek-magasítót, ha ott remény van gólyapár fészkelésére. Kihelyezés előtt készítsünk egy műfészket, például vesszőből fonva, és erősítsük ezt a gólyafészekkosár fémszerkezetére. A fészek látványa a gólyákat megtelepedésre ösztönzi.

A veszélyeztetett fészek áthelyezésekor (tehát amely már engedélyköteles tevékenység) is választhatjuk azt a megoldást, hogy műfészket helyezünk a magasítóra, de átemelhetjük, ráhelyezhetjük a régi fészket is. Egyes fészkek tömege az évek során meghaladhatja a tíz mázsát. Ebben az esetben a régi fészek felső harmadának átemelése célravezető. Amennyiben a gólyafészket egy különálló faoszlopra helyezzük, érdemes egy másik oszloppal megtámasztani azt oldalról, hogy stabilabb legyen. A tapasztalatok alapján ezt a megoldást a gólyák jobban kedvelik, mint a magában álló oszlopokra helyezett fészekkosarakat.

Hasonló cikkek

Madárbarát megoldások

Madár- és denevérbarát felújítás

A tetőszerkezetet, homlokzatot érintő felújítás, korszerűsítés gyakran megszünteti az ott megtelepedő állatok búvó- és szaporodóhelyeit. Felelősen gondolkodó tulajdonos, kezelő éppen ezért a felújításnál figyel az emberekkel társbérletben élő élőlényekre. A

Tovább olvasok »
Madárbarát megoldások

Üvegfelületek madárbaráttá tétele

Léteznek olyan műszaki megoldások, amelyek mérséklik a madárelhullást. Magas épületeknél az alsóbb szinteket – különösen parkos, fás, bokros területen ­– feltétlenül tükröződésmentessé kell utólag tenni. Új építésű épületeknél, felújításoknál már

Tovább olvasok »