Madár- és denevérbarát felújítás

A tetőszerkezetet, homlokzatot érintő felújítás, korszerűsítés gyakran megszünteti az ott megtelepedő állatok búvó- és szaporodóhelyeit.

Felelősen gondolkodó tulajdonos, kezelő éppen ezért a felújításnál figyel az emberekkel társbérletben élő élőlényekre. A felújítás ebben az esetben egy gondosan megtervezett, hosszú, felelősségteljes folyamat.

Első lépésként fel kell mérni az érintett épületen megtelepedett védett fajokat. Ehhez segítséget nyújthatnak természetvédelemmel foglalkozó civil szervezetek, a területileg illetékes nemzeti park igazgatóságának munkatársai. A felmérést a munkálatok megkezdése előtt legalább egy évvel, szaporodási időszakban, május és július között érdemes elvégezni. Ki kell dolgozni azokat a műszaki megoldásokat, amelyekkel segítjük e fajok állományának megőrzését, védelmét. Meg kell vizsgálni, hogy milyen lehetőség van mesterséges odúk kihelyezésére, fészkelőhelyek kialakítására. Erre a célra sokszor alkalmasak a nagyobb bérházak lapos tetőinek műszaki építményei (liftgépház stb.), a denevérek, verebek esetén az odúkat az épület közelében egy magasabb fára is ki lehet helyezni. Ebben az esetben szintén jól jöhet egy szakértő segítsége.

Néhány szóba jöhető gyakorlati védelmi eszköz kihelyezése:

●      mesterséges fecskefészkek

●      mesterséges sarlósfecskeodúk

●      verebeknek veréblakótelep-odúk

●      egyéb mesterséges odúk és költőládák

●      denevérodúk

●      vércseköltőládák 

Időben el kell indítani az engedélyeztetési eljárást. A jól megindokolt kérelmet a területileg illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani. Érdemes a kormányhivatallal egyeztetni előtte, információkat kérni az engedélyezési folyamatról. Mindenképpen ajánlott az érintett nemzetipark-igazgatóság szakembereinek bevonása is, ugyanis a környezetvédelmi hatóság szakértői véleményt kér majd tőlük a felújítással kapcsolatban. Az első beavatkozás a felújítás során lényegében egy fészekeltávolítási munka, ehhez szükséges a szakhatóság engedélye. A fecskefészkek eltávolítását november 1-től március 31-ig kell elvégezni, a denevérek szállás- és szaporodóhelyeit az április 1–31. és az augusztus 15. – október 31. közötti időszakban lehet megszüntetni. Denevérek esetében mindenképpen kérjük denevérvédelemmel foglalkozó szakemberek közreműködését.

Bár a fészkek eltávolításra kerülnek, érdemes a felújítási munkát mégis költési időn kívülre tervezni; ez lehet a szeptemberi, októberi időszak. A szakhatóság részletesen ki fog térni az engedélyben a részletekre, így a dátumokra is. Azért is szükséges már a folyamat elején egyeztetni velük, hogy megfelelően ütemezhető legyen a munka. Amennyiben a munka nem végezhető el költési időn kívül, akkor a fészkek eltávolítása után az állatok megtelepedését meg kell akadályozni az érintett részeken (a visszatérő fecskék valószínűleg újra ott szeretnének fészket építeni), erre vonatkozóan szintén a szakhatóság engedélye lesz a mérvadó.

A házban és a környéken élő lakosságot tájékoztatni kell a védett fajokat érintő beavatkozásról. Sok ember kedveli az épületeken költő fecskéket, megérti hasznosságukat, fontosságukat, így érzékenyen érintheti őket a fecskefészkek leverése. Megnyugtatóan el kell magyarázni a részükre, hogy a folyamat nem jár a fajok elüldözésével, elpusztításával, az épület egyes részeit alkalmassá teszik, hogy ott újra megtelepedjenek. Lehetőleg a fészkelő- és szaporodóhelyek megszüntetésével egy időben ki kell alakítani az alternatív lehetőségeket az épületen, és ki kell helyezni a madár- és denevérvédelmi eszközöket.

A védett fajokat érintő épületfelújításokkal kapcsolatos jogszabályok:

1. A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 43. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint „[t]ilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása”.

2. A védett állatfajok védelmére, tartására, hasznosítására és bemutatására vonatkozó részletes szabályokról szóló 348/2006. (XII. 23.) kormányrendelet 5. §-ának (2) és (3) bekezdése alapján a védelemben részesülő állatfaj egyede által lakó-, élő-, költő-, búvó- vagy pihenőhelyként használt épületrészen külső felújítás vagy karbantartás a természetvédelmi hatóság engedélyével végezhető. A tevékenység engedélyezhető, ha az nem veszélyezteti az egyed élettevékenységét, túlélési vagy szaporodási esélyeit, továbbá fennmaradását. A természetvédelmi hatóság az engedélyben meghatározza a tevékenység végzésének feltételeit.

Az érintett fajok egy jelentős része közösségi jelentőségű (1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv és az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről szóló 275/2004. [X. 8.] kormányrendelet), ami azt jelenti, hogy állományaik megőrzése, kedvező állapotban tartásuk nemzetközi kötelezettségvállalás.

Hasonló cikkek

Madárbarát megoldások

Madár- és denevérbarát felújítás

A tetőszerkezetet, homlokzatot érintő felújítás, korszerűsítés gyakran megszünteti az ott megtelepedő állatok búvó- és szaporodóhelyeit. Felelősen gondolkodó tulajdonos, kezelő éppen ezért a felújításnál figyel az emberekkel társbérletben élő élőlényekre. A

Tovább olvasok »
Madárbarát megoldások

Üvegfelületek madárbaráttá tétele

Léteznek olyan műszaki megoldások, amelyek mérséklik a madárelhullást. Magas épületeknél az alsóbb szinteket – különösen parkos, fás, bokros területen ­– feltétlenül tükröződésmentessé kell utólag tenni. Új építésű épületeknél, felújításoknál már

Tovább olvasok »