A madarak az állatvilág azon tagjai, amelyekre életmódjuk, kinézetük, hangjuk miatt különösen nagy figyelem irányul. Megjelennek művészeti alkotásokon és a mitológiákban, kultúránk szerves részei. A madarak a világ legismertebb állatcsoportja, benépesítik a hét kontinens legtöbb élőhelyét. A madarak ugyanakkor az élővilág sokféleségének szemmel látható, jól érzékelhető indikátorai. Egyes fajaik kiválóan alkalmazkodtak korábban az emberi jelenléthez, megtelepedtek és megtelepednek mezőgazdasági területeken, emberi településeken is.
Miért kell védeni a madarakat? A 21. században elfogadott erkölcsi és etikai alapelv az, hogy a minket körülvevő élővilág megóvása alapvető kötelességünk. A tevékenységünk és a természetre gyakorolt hatásunk következtében felelősek vagyunk a környezetünkért. Ugyanakkor a természeti erőforrások, esetünkben a madarak védelme racionális érdekünk is, hiszen a madarak fontos szerepet töltenek be a természetben, az ökológiai egyensúly fenntartásában, az ökoszisztémák egészséges működésében. Minden állatcsoport, így a madarak védelme is elsősorban az élőhelyük védelmét jelenti, ahol szaporodnak, táplálkoznak, pihennek.
A klímaváltozás hatására a Kárpát-medencében vizes élőhelyek száradhatnak ki, eltűnhetnek a hűvösebb, nedvesebb klímát igénylő erdeink, lehetetlenné válik egyes haszonnövények termesztése. Az élőhelyek eltűnése, csökkenése fajok eltűnését is eredményezi. A természet ugyanakkor nem hagy üres foltokat, érkeznek majd más, például szárazságtűrő fajok, kitöltve a szabad teret. Ez a folyamat már napjainkban is megfigyelhető.
Amennyiben nem figyelünk az élővilág védelmére, az egészséges környezetre, ha az erdeinkre pusztán gazdasági hasznot hozó, faanyagot szolgáltató területként tekintünk, és a mezőgazdaságban sem vesszük figyelembe az ökológiai szempontokat, akkor súlyos következményekkel kell számolnunk. A biológiai egyensúly felbomlik. A természet ugyan hosszú távon képes kiegyenlíteni, helyreállítani a természetes rendszereket, de az emberi életre már rövid távon is katasztrofálisan hat az egyensúly megbomlása, az élővilág sokféleségének csökkenése. A jövőnk záloga ebben az esetben is tehát a biodiverzitás megőrzése, fenntartása, és ennek egyik fontos eleme a madárvédelem, a madarak élőhelyeinek megóvása.
Mivel nap mint nap megfigyelhetjük a madarakat, látványuk, hangjuk szembetűnő, ezért feltűnő lehet az állományuk változása, jól érzékelhető egyes fajok eltűnése vagy éppen megjelenése egy területen. Ezek a változások sok tényezőre utalhatnak, amelyektől a madarak szaporodása, táplálkozása függ.
Bioindikátor minden olyan faj, fajcsoport, amely populációja, esetleg viselkedése változásával jelzi az élőhelye, környezete állapotát, felhívja a figyelmet annak változásaira. A bioindikátor-fajok monitoringja (rendszeres felmérése) lehetőséget biztosít arra, hogy feltárjuk a változásokat, veszélyeket, és megtegyük a szükséges beavatkozásokat. Minden faj lehet bioindikátor, de ebből a szempontból a madarak kitüntetett szerepet kapnak. Leggyorsabban és legkönnyebben az ő megfigyelésük révén nyerünk információkat például egy nagyobb terület, végső soron akár Magyarország teljes egészét érintő változásokról.