Szinte az egyedüli faj a fehér gólya, amelynek a fészekből kirepülő fiókáit tömegesen veszélyezteti az áramütés lehetősége. A tapasztalatlan, szárnyaikat éppen csak próbálgató fiókák az első kirepülés során a legközelebbi objektumig szállnak, ott megpihennek. Sok esetben ez egy madarakra veszélyes villanyoszlop, például egy oszlopkapcsoló vagy egy oszloptranszformátor-állomás. A fiókák első, bátortalan repülése így gyakran az utolsó is, a szigeteletlen vezetékek ezeken az oszlopokon kivétel nélkül elpusztítják a fiókákat.
Az elektromos hálózatnak ütköző, villanyoszlopokon áramütést szenvedett madarak az áramellátásban is fennakadást okozhatnak. A vezetékekre rakott, évről évre növekvő fészekanyag tömege is lehet üzemzavar forrása.
A fehér gólya fészkelési időszakban lehet némi kellemetlenséget okozó szomszéd. A fiókák ürüléke, a lehulló ételmaradványok jelenléte a kertben, az utcán, a villanyoszlopok elhelyezkedése miatt legtöbbször az épületek utcafrontján, kapui közelében okozhat kényelmetlenséget. Mint minden más fajjal kapcsolatban, itt is elmondható, hogy az emberek tűrésküszöbe egyre alacsonyabb. Megoldást jelenthet az oszlopok szigetelése, fészkelés esetén pedig a fészekmagasítók kihelyezése. Indokolt esetben szóba kerülhet a fészek áthelyezése is. A gólyafészek áthelyezése csak a területileg illetékes kormányhivatal környezet- és természetvédelmi főosztályának engedélyével lehetséges.
Mivel a madarak és a vezetékek problémája az áramszolgáltatókat is érinti, a megoldás csak együttműködésen alapulhat, ezért az utóbbi években egyre jobb kapcsolat alakult ki az áramszolgáltatók és a madárvédők között. Az áramszolgáltatók partnerek a gólyafészek- magasítók, kereszttartó-szigetelések kihelyezésében, és változik a veszélyes oszlopok kivitelezése is, az új szabványok szerint már egyre több helyen látni szigetelt vezetékeket a veszélyes oszloptípusoknál.