Nagyon gyorsan nő a madárbarát települések közössége, ami jó hír, mert rávilágít arra, hogy egyre több önkormányzat felismeri, hogy nekik is óvniuk kell az élővilágot. Ahhoz, hogy egy település élhető és vonzó maradjon, a természettel összhangban, nem pedig annak kárára kell fejleszteni azt.
A 2024 szeptemberében bejegyzett Madárbarát Települések Országos Szövetségét (Matelosz) a Madártani Egyesület támogatásával 27 önkormányzat alapította, és október végére már további 12 település csatlakozott a közösséghez az ország minden pontjáról: Alsómocsolád, Kétsoprony, Érsekcsanád, Balatonalmádi, Sarród, Fehértó, Sándorfalva, Tés, Hercegszántó, Dunatetétlen, Uszód, Darvas.
A tagok egy olyan közösséget szeretnének felépíteni, amelyben az önkormányzatok vezetői és munkatársai tanulhatnak szakértőktől és egymástól, megoszthatják egymással a jógyakorlataikat és közösen léphetnek fel a madárbarát településfejlesztést támogató forrásokért, szabályozásokért.
A madarak nagyszerű indikátorai a természet állapotának. Jól láthatók, hallhatók, lehet őket etetni, itatni, számolni, akár egy nagyváros közepén is. Megóvni azonban csak úgy lehet, ha az élőhelyüket és a táplálékforrásaikat is védjük – azaz vigyázunk a természetre.
Az élettel teli zöldterületek cserébe fontos ökoszisztéma-szolgáltatásokat biztosítanak: árnyékkal, párologtatással mérséklik a hőhullámokat, felszívják a lehulló csapadékot, megszűrik az egészségkárosító szálló port, teret adnak a feltöltődésre, rekreációs tevékenységekre és erősíthetik a helyi közösségeket.
Azok az önkormányzatok, amelyeknek felismerték ennek a jelentőségét, nagyon sokat tehetnek és tesznek is a saját hatáskörükben a természet védelméért. Például vizes élőhelyeket alakítanak ki, védetté nyilvánítanak területeket, gyógyítják az idős fákat, odafigyelnek rá, hogy őshonos és a madaraknak táplálékot adó cserjéket telepítsenek, vagy arra, hogy az épületeiken szigetelés után is menedéket találjanak a madarak és denevérek.
Az alapító önkormányzatok természetvédelmi gyakorlatairól nemrégiben készített egy felmérést a Matelosz, ami nagyon sok inspiráló ötletet tartalmaz.
Sok olyan lépés van, amely elsősorban nem is pénzkérdés, inkább az kell hozzá, hogy változtassanak a megszokott eljárásokon: pl. hagyják későbbre a kaszálást olyan területeken, ahol nem zavaró a magasabb növényzet. Egy árokparton a természetes vegetáció sokféle vadvirággal és fűfélékkel, kiváló méhlegelő és táplálékforrás a rovarevő és magevő madaraknak.
Reméljük, hogy a jövőben még több önkormányzat fog csatlakozni a kezdeményezéshez és együtt hatékonyan védhetjük természeti értékeinket.